Pasta Tarifleri ve Kurabiye Tarifleri güncellenmiştir.
AHLAT REÇELİ Reçel Tarifleri, Ahlat Reçeli, Ahlat Reçeli Tarifi, Reçel TarifiMalzemeler
2 kg ahlat
1,5 kg şeker
yarım limon

AHLAT REÇELİ TARİFİ
Ahlatlar, kuşbaşı doğranır. Büyükçe bir tencereye şeker ile birlikte (karıştırılarak) yerleştirilir. Bu karışım bir gün dinlenmeye bırakılır. Ahlatlar sulanmamışsa, üzeri dolacak şekilde su ilave edilir. Tencere kısık ateşte kaynatılır. Daha sonra limon sıkılarak reçel kıvamına gelinceye kadar kaynatılır. Sıcakken doldurulup kapağı ters gelecek şekilde yere konan kavanozlar, reçelin hava almadan uzun süre dayanmasını sağlar. Reçel olarak yenen ahlatın mide ve kalp üzerine etkisi yüksektir. Fakat fazla yenmesi uygun değildir. Şeker yerine bal kullanılanarak yapılan reçeller şifa bakımından daha faydalıdır. Zira şekerdeki glikoz kana direkt karışarak, şeker (diabet) rahatsızlıklarına sebep olur. Şeker rahatsızlığının en büyük nedeni yediğimiz gıdaların çikolataların, meyve sularının, asitli meşrubatların çoğunun glikoz (toz şeker) katılarak yapılmış olmasından kaynaklanır.
KIZILCIK REÇELİ Kızılcık Reçeli, Kızılcık Reçeli Tarifi, Reçel Tarifleri, Reçel TarifiMalzemeler
1 kg. kızılcık
1 kg. şeker
1/2 limon suyu
Yarım litre su

KIZILCIK REÇELİ TARİFİ
Kızılcığın çekirdeğini çıkarmak güç oldugu için iri kızılcıklardan çekirdekli yapılır. Kızılcıkların varsa sapları ayıklanır ve bol suyla iyice yıkanır. Reçel tenceresine önce kızılcıkları koyarız. Sonra suyunu ilave ederiz. 5-10 dakika kaynatıp meyveleri az bir şey yumuşatırız. Hafif ateşte su ısınıp, kızılcıklar yumuşamaya başlayınca şekerini ekleriz. Zaman zaman karıştırarak, şekerin erimesini sağlarız. Şeker eriyince ateşi kuvvetlendiririz. Kıvamı gelinceye kadar kaynatırız. Kızılcığın asidi fazla olduğundan, limon suyu konulmayabilir. Fakat az bir miktar koymakta yarar vardır. Kıvamı gelen reçeli ateşten indirip biraz soğumaya bırakınız. Kavanozların temizliğini kontrol edip usulüne uygun doldurarak üzerine tarihini yazıp güneş görmeyen serin bir yere kaldırınız.
İNCİR REÇELİ İncir Reçeli, İncir Reçeli Tarifi, Reçel Tarifleri, Reçel TarifiMalzemeler
1 kg. incir
1/2 kg. şeker
2 adet limonun suyu
1 adet portakal
Yeterince su

İNCİR REÇELİ TARİFİ
Reçel için küçük, nispeten yarı olgun meyveler uygundur. Koyu renkli açık renkli incirlerden reçel yapılır. Bir de yenmeyen Baba incir'den yapılanı vardır. Baba incir önce haşlanır ve soğuk suda yıkanıp acısı giderilir. Ondan sonra asağıda tarif edeceğimiz işlemler yapılır. İncirlerin yapraklarını soyup yıkayınız. Portakalın kabuğunu soyunuz. Bir miktar su içinde yumuşayıncaya kadar kaynatınız. Suyunu süzüp, kalanını püre haline getirin. İncir ve şekeri birlikte tencereye koyunuz. Üzerine, portakal kabuğu rendesini koyup karıştırınız. Hafif ateş üzerinde karıştırarak koyulaştırınız. Yaklaşık yarım saatte koyulaşacaktır.
VİŞNE REÇELİ Visne Reçeli, Visne Reçeli Tarifi, Reçel Tarifleri, Reçel TarifiMalzemeler
1 kg. vişne (çekirdeksiz)
1.5 kg. toz şeker
1 adet limon suyu
1 çay kasığı katı yağ

VİŞNE REÇELİ TARİFİ
Orta olgunlukta, koyu kırmızı ve ekşi vişneden yapılır, önce meyvelerin saplarını koparın. İyice yıkadıktan sonra çekirdeklerini bir firkete veya çöple çıkartın. Çekirdekleri çıkarmak için özel aletler de piyasada satılmaktadır. Şekeri bir kaba koyunuz. Üzerini iki parmak geçecek şekilde su koyup kaynatınız. Şurup koyulaşınca çekirdeksiz vişneleri içine atınız. Vişnelerle şurup üç dört taşım kaynayınca, tencereyi ateşten indiriniz. 4-5 saat bekletiniz. Bu bekletmenin faydası, vişnelerin şekerli suyu emip, kendi suyunu şuruba geçirmesi içindir. Tekrar tencereyi ateşe koyup reçel kıvamına gelinceye kadar kaynatınız. Reçelin kıvamı birkaç şekilde anlaşılır. Bunlardan biri, bir kaşıkla tırnak üzerine bir damla reçel damlatılır. Eğer damla küre şeklinde kalıyorsa, reçelin kıvamı tamamdır. Kıvamın olmasına yakın bir adet limonu sıkıp, suyunu reçele katınız. Üç dört taşım daha kaynatıp ateşten alınız. Kaynatırken köpüğünü azaltmak için bir çay kaşığı katı yağ koyunuz. Reçelin köpüğünü alıp 80-85° soğuyuncaya kadar bırakınız. Temiz kavanozlara doldurup, sıkıca kapağını kapatınız. Kavanozlar iyice soğuduktan sonra saklayacağınız yere kaldırınız.
AYVA REÇELİ Ayva Reçeli, Ayva Reçeli Tarifi, Reçel Tarifleri, Reçel TarifiMalzemeler
1 kg. hazırlanmış ayva
1 kg. şeker
1 adet limonun suyu Yarım litre su

AYVA REÇELİ TARİFİ
Önce ayvaların yüzündeki tüyleri ıslak bir bezle iyice silip çıkarınız. Sonra bol suda yıkayınız. Kabuklarını soyup, çekirdek yuvalarını oyarak çıkarınız. Reçelin içine çekirdek karışırsa rengini bozar, unutmayınız. Ayıkladığınız dilimleri arzunuza göre ufak parçalar halinde doğrayınız. Kararmaması için reçeli pişireceğiniz tencerenin içindeki suya atınız. Ayıklama ve doğrama işlemi bitince, tencereyi ateşe koyup önce beş dakika kaynatınız. Kaynayan suya şekeri ilave ediniz. Önce hafif, şeker erimeye başlayınca, kuvvetli ateşte kaynatınız. Kaynatırken arada sırada karıştırınız. Üzerinde köpük olusursa köpüklerini bir kaşıkla alınız. Daha önceden anlattığımız yöntemlerden birini kullanarak kıvamını ölçünüz. Tam kıvamına gelmek üzereyken limon suyunu ilave edip, üç dört taşım daha kaynatınız. Ateşten aldığınız tencereyi biraz soğuttuktan sonra kavanozlara bir parmak üstte boşluk bırakarak doldurunuz. Bir süre ters çevirip bekleterek güneş görmeyen serin bir yere kaldırınız.
BAL KABAĞI Bal Kabağı Reçeli, Bal Kabağı Reçeli Tarifi, Reçel Tarifleri, Reçel TarifiMalzemeler
1 kg. kabak
1.5 kg. tozşeker
4-5 litre su
250 gr. sönmemiş kireç
1 adet limon suyu

BAL KABAĞI TARİFİ
Önce kabağınızı yıkayıp kabuklarını soyunuz. Ardından da çekirdeklerini temizleyiniz. İstediğiniz şekilde doğrayınız. 250 gr. kirecin üzerine 4-5 litre su koyup, kireci eritip, durulmaya bırakınız. Durulmuş kireçli suya kabak parçalarını atıp, 6-7 saat bekletiniz. Sonra bu sudan kabakları çıkartıp, bol su ile 6-7 defa yıkayınız. Temiz bir tencerede şekerin üzerine iki parmak geçecek kadar su koyup, kaynatınız. Tatlı şurubu kıvamına gelince kabakları içine atınız. Şurubu ve kabakları reçel kıvamına gelinceye kadar kaynatınız, inmesine yakın 1 limon suyunu koyup, bir iki taşım daha kaynatıp ateşten alınız.
İlgili Kategoriler
Burçlar
Web Tasarım İnternet Reklamcılığı, Google Reklam, Web Tasarım ReklamTurk